Nu har Sverigeäventyret redan dragit ut till ett kvartssekel och en orsak till att det blev så är kärlek och sonen Leon, som föddes 2009.
Efter Stora Sköndal blev det Ortopediska Huset, som vid den tiden var en av de ledande enheterna för knä- och höftoperationer i Sverige. Där har hon arbetat i två repriser, sammanlagt i nästan 15 år. Däremellan arbetade Päivi ett par år som mottagningssköterska på hälsocentral. Under coronapandemin svarade hon i en hälsorådgivningstelefon hemifrån.
På sin nuvarande arbetsplats, Capio Farsta vårdcentral, började Päivi för drygt fyra år sedan.
Givande diabetesarbete
Capio är ett privat företag som driver flera vårdcentraler och sjukhus. De erbjuder samma tjänster som de kommunala motsvarigheterna.
Päivi arbetar halva tiden som diabetessköterska och andra halvan som mottagningssköterska. Dessutom är hon ansvarig för sårvård.
Patienter ska boka tid till vårdcentralen per telefon eller via chatten, men många kommer till disken som vid jourmottagning. Mottagningssekreterarna får inte göra medicinska bedömningar, men inte heller avvisa någon. Därför ställs patienterna i kö till mottagningssköterskan som uppskattar vårdbehovet. På området bor många som inte använder nät. Språkkunskaperna kan också vara bristfälliga.
”Jag har ofta chat-tur på måndagsmorgnar. Det är en mycket bråd dag och vanligen är vi två på det skiftet”, säger Päivi.
För ett par år sedan gick Päivi en halvårig diabetessköterskeutbildning vid Malmö universitet.
”Jag ville ha mera diabetesjobb, för där kan jag påverka patientens hälsa mycket.”
När patienterna kommer till diabetessköterskan på årskontroll har de tagit blodprov, som bland annat mäter långtidsblodsocker, njurvärden, kolesterol och vätskebalans.
”Utgående från resultaten diskuterar vi kost, motion och viktkontroll. Jag kan skriva ut remiss till näringsterapeut eller recept på fysisk aktivitet till fysioterapeut. Jag erbjuder också tätare uppföljning om någon vill gå ner i vikt. Vi behandlar bara typ 2-diabetes, alltså patienter som fortfarande har viss egen insulinproduktion. Typ 1-diabetiker omhändertas av den specialiserade sjukvården.”
Päivi håller mycket kontakt med sina patienter på chatten. Det är bekvämt, för patienterna kan ställa frågor till Päivi, som hon sedan besvarar.
Stockholms många kulturer
Päivi bor med 16-åriga sonen Leon i en trea i ett litet flervåningshus i Farsta i södra Stockholm. Därifrån är det goda kommunikationer till centrum och kring den närliggande sjön går det utmärkta promenadvägar. Till arbetsplatsen har hon bara tio minuters promenad, vilket Päivi tycker är lyx.
Bland arbetskamraterna finns det minst tio nationaliteter.
”Jag har jobbat länge med människor från olika kulturer och jag har bott så länge i en mångkulturell storstad att jag skulle ha mycket svårt att leva på en trångsynt ort.”