Saanko ansiosidonnaista työttömyyskorvausta?

Aloin kokoaikatyön ohella opiskella toista tutkintoa. Jos hyvinvointialue irtisanoo minut yt-neuvottelujen päätteeksi, saanko ansiosidonnaista työttömyyskorvausta?

Kuvateksti
Jos henkilö on opiskeluaikana työskennellyt tai harjoittanut yritystoimintaa vakiintuneesti vähintään kuusi kuukautta, hänen voidaan katsoa osoittaneen, että opinnot ovat sivutoimisia.
Kuva: iStock

Kysymykseen vastaa Sotekassan lakiasianjohtaja Niklas Rantanen.

Vaikuttaa siltä, että opintosi eivät olisi este ansiopäivärahan maksamiselle. Olet aloittanut opintosi työsuhteen aikana ja mahdollinen työttömyytesi johtuisi irtisanomisesta taloudellisella tai tuotannollisella perusteella, joten opintoja ei tulkittaisi päätoimisiksi. Työttömyyskassalla ei kuitenkaan ole toimivaltaa ratkaista asiaa, joten sitovaa vastausta en voi antaa.

Mainos alkaa
Metropolian mainos.
Mainos päättyy
Mainos alkaa
Metropolian mainos.
Mainos päättyy

Toimivalta on KEHA-keskuksella. Viranomaisena se tutkii, onko opiskeluasi pidettävä sellaisena laissa tarkoitettuna päätoimisena opiskeluna, joka on este työttömyysetuuden saamiselle. KEHA-keskus antaa asiasta työttömyyskassalle sitovan lausunnon, ja työttömyyskassa noudattaa sitä päättäessään työttömyysturvasta.

Laissa on lähtökohtaisesti säädetty kaikki tutkintoon tähtäävät opinnot päätoimisiksi opinnoiksi, jotka estävät ansiopäivärahan saamisen. Laissa on kuitenkin poikkeuksia. 

Jos henkilö on opiskeluaikana työskennellyt tai harjoittanut yritystoimintaa vakiintuneesti vähintään kuusi kuukautta, hänen voidaan katsoa osoittaneen, että opinnot ovat sivutoimisia. Tällöin ne eivät estä ansiopäivärahan saamista. 

Opinnot voidaan katsoa sivutoimisiksi myös silloin, kun henkilö on aloittanut opinnot työsuhteen aikana, ja työttömyys johtuu lomautuksesta tai irtisanomisesta taloudellisella tai tuotannollisella perusteella.

Lisätietoa saat työvoimaviranomaiselta.