Raskausmyrkytys jättää sydämelle riskin

Raskausmyrkytyksen kokeneilla naisilla on kohonnut riski sairastua myöhemmin sydänsairauksiin. Vaihdevuosien hormonihoito voi kuitenkin pienentää riskiä.

Kuvateksti
Naisten olisi vaihdevuosien alkaessa hyvä kertoa lääkärille, jos heillä on ollut raskausmyrkytys.
Kuva: iStock

Sydän- ja verisuonisairaudet ovat naisten yleisin kuolinsyy.  Minttu Venetkoski tutki väitöskirjassaan, kuinka raskausmyrkytys vaikuttaa myöhempään riskiin sairastua sepelvaltimotautiin ja aivoverenkiertohäiriöön ja miten vaihdevuosien hormonihoidon käyttö muuttaa tätä riskiä.

”Raskausmyrkytyksen saa noin 5 prosenttia raskaana olevista. Heillä on suurentunut, noin 1,5-kertainen riski sairastua sydän- ja verisuonisairauksiin. Kun raskausmyrkytyksen saaneet käyttivät vaihdevuosi-ikään tullessaan hormonihoitoa, se pienensi samalla heidän sydän- ja verisuonisairauksiensa riskiä”, Minttu Venetkoski avaa.

Potilaan raskausmyrkytyshistoria ei ole aina hoitavan lääkärin tiedossa toisin kuin usein muut sydän- ja verisuonisairauksien riskitekijät, kuten tupakointi, korkea verenpaine ja korkeat kolesteroliarvot.

Mainos alkaa
Lihastautiliiton mainos ALS-koulutuspäivästä.
Mainos päättyy
Mainos alkaa
Lihastautiliiton mainos ALS-koulutuspäivästä.
Mainos päättyy

Venetkoski toivoo, että terveydenhuollon ammattilaiset kartoittaisivat raskaudenaikaiset verenpaineongelmat verisuoniriskiä arvioidessa.

”Naisten olisi vaihdevuosien alkaessa hyvä kertoa lääkärille, jos heillä on ollut raskausmyrkytys. Vaihdevuosien jälkeinen aika on usein jopa 40 prosenttia naisen elämästä.”

LL Minttu Venetkoski väittelee 29.8.2025 kello 12 Helsingin yliopiston lääketieteellisessä tiedekunnassa aiheesta "Menopausal hormone therapy and cardiovascular risk in women with a history of pre-eclampsia".