Kyseessä ovat rekrytoinnin menestystekijät, joita Floro Cubelo tarkasteli väitöskirjassaan. Se käsittelee ulkomailla koulutettujen sairaanhoitajien työperäistä maahanmuuttoa ja rekrytointia EU- ja ETA-maiden ulkopuolelta Pohjoismaihin.
Rekrytoinnin toimintatapojen perusteellisempi tarkastelu voisi Cubelon mukaan osaltaan parantaa työoloja, ammatillista kehitystä ja ulkomailla koulutettujen sairaanhoitajien kotoutumista. Lisäksi se voisi tarjota perusteltua näyttöä tasapuolisten ja tehokkaiden rekrytointikäytäntöjen tueksi.
Enemmän tutkimusta tarvitaan sairaanhoitajien työperäisten maahanmuuton malleista, jotka tukevat eettistä, järjestelmällistä ja avointa rekrytointiprosessia ennen ja jälkeen maahanmuuton monien sidosryhmien yhteistyön avulla.
Cubelo kehitti väitöskirjassaan sairaanhoitajien työperäisen maahanmuuton mallin. Malli tarjoaa lähtökohtia yhdenmukaiselle kansainväliselle rekrytoinnille, jossa korostetaan erityisesti lähtö- ja kohdemaiden välistä yhteistyötä ja jatkuvaa ammatillista kehittymistä.
Tulokset tarjoavat konkreettisia välineitä sairaanhoitajapulan lievittämiseksi Pohjoismaissa ja kansainvälisen rekrytoinnin toteuttamiseksi eettisesti, mikä vahvistaa sekä monikulttuurista osaamista työpaikoilla että potilasturvallisuutta. Niitä voidaan hyödyntää myös poliittisessa päätöksenteossa.
Master of Public Health Floro Cubelon väitöskirja Building pathways for Filipino internationally educated nurses’ mobility to the Nordic region: recruit, integrate, retain and sustain – A nurse labour migration model tarkastetaan 16.5. Itä-Suomen yliopiston terveystieteiden tiedekunnassa.