Otkes: Leikkaussalin ulkopuolinen anestesia vaatii yhtenäiset käytännöt

Potilas kuoli Kuopiossa vuosi sitten, koska hänen elintoimintojaan ei seurattu magneettikuvauksen aikana riittävän tarkasti.

Kuvateksti
Magneettikuvauksessa saadaan tarkkoja kuvia kehosta ilman säteilyä. ​​​Tutkimuksessa hyödynnetään vahvaa magneettikenttää ja radioaaltoja, joilla kuvataan elimistössä eri muodoissa olevaa vettä.
Kuva: Jari Lifländer

Magneettikuvauksen ajaksi nukutetun potilaan kuolemaan myötävaikuttivat anestesia-aineen määrä, anestesian aikainen seuranta ja elvytyksen viivästyminen. 

Potilas nukutettiin magneettikuvauksen aikana Kuopiossa yksityisellä lääkäriasemalla tammikuussa 2025.

Kuolemaan myötävaikuttaneet tekijät käyvät ilmi Onnettomuustutkintakeskuksen turvallisuustutkinnasta

”Liian pieni happimaskin happivirtaus heikensi potilaan vointia. Potilaan peruselintoimintojen seurantaan tarvittavaa magneettiyhteensopivaa valvontamonitoria ei ollut käytettävissä, eikä potilaan heikkenevää tilaa huomattu ajoissa. Lääkärikeskuksessa ei myöskään ollut varauduttu hätätilanteen varalta asianmukaisesti ja hoitoelvytyksen aloittaminen viivästyi”, sanoo Otkesin asiantuntija Mikko Virtanen

Potilaalla oli ahtaan paikan kammo, joten magneettikuvaus ei ollut aiemmin onnistunut. Hänelle oli tehty lähete Kuopion yliopistolliseen sairaalaan, mutta sinne oli pitkä jono.

Yksityisen lääkärikeskuksen anestesialääkäri päätti nukuttaa potilaan tutkimusta varten. Sedaatio tuli yllätyksenä röntgenhoitajille.

Potilaan peruselintoimintoja ei seurattu valvontamonitorilla, vaan anestesialääkäri seurasi hänen vointiaan silmämääräisesti.  

Anestesia-ainetta annettiin magneettikuvauksessa määrä, joka vastasi yleisanestesiatasoista nukutusta. Näin potilas saatiin liikkumattomaksi. 

Kuvantamisen loputtua röntgenhoitaja huomasi, että potilas oli mennyt elottomaksi, ja hän aloitti elvytyksen. Elvytyskärry jouduttiin hakemaan toisaalta. 

Potilas saatiin elvytettyä, mutta hän kuoli myöhemmin sairaalassa. Elottomuus oli jättänyt elimistöön palautumattomat vauriot. 

Mainos alkaa
Elokuvateatterin katsomo ja etualalla kannettava tietokone, jossa näkyy Tehy-lehden uutiskirje.
Mainos päättyy
Mainos alkaa
Elokuvateatterin katsomo ja etualalla kannettava tietokone, jossa näkyy Tehy-lehden uutiskirje.
Mainos päättyy

Otkes teki tutkinnan pohjalta useita johtopäätöksiä. 

Esimerkiksi leikkaussalin ulkopuolisesta anestesiasta ei ole Suomessa kansallisia turvallisuuskriteerejä, eikä niiden määrästä yksityisessä terveydenhuollossa ole valvovilla viranomaisilla kattavaa kuvaa. 

”Leikkaussalien ulkopuolinen anestesiatoiminta on yleistynyt, mutta sille ei ole määritelty kansallisia yhtenäisiä ohjeita eikä selkeitä vähimmäisvaatimuksia. Vaihtelevat käytännöt lisäävät asiakas- ja potilaisturvallisuusriskejä”, toteaa tutkinnanjohtaja Hanna Tiirinki

Omavalvonta on terveydenhuollossa keskeinen keino, jolla taataan potilasturvallisuus. 

”Riskien arviointi, dokumentointi ja seuranta ovat keskeisiä.”

Otkes nostaa johtopäätöksissään esiin myös terveydenhuollon hierarkian, joka estää kyseenalaistamasta hierarkiassa ylempänä olevien päätöksiä. 

Otkes laati onnettomuuden pohjalta kolme suositusta, joiden toteutumista se seuraa. 

Suositukset koskevat omavalvonnan kehittämistä, leikkaussalin ulkopuolisen anestesiatoiminnan turvallisen toteuttamisen määrittämistä sekä tiedonkeruun vahvistamista yksityisessä sosiaali- ja terveydenhuollossa.