Psykiatrinen potilas pahoinpiteli sairaanhoitajan – valtio maksaa osan korvauksista

Käräjäoikeus piti sairaala Novassa tapahtunutta väkivaltaa voimakkaana ja tuomitsi potilaan maksamaan sairaanhoitajalle 3 500 euroa korvauksia.

Kuvateksti
Hoitaja yritti perääntyä, mutta väkivalta jatkui.
Kuva: iStock

Keski-Suomen käräjäoikeus tuomitsi sairaanhoitajaa pahoinpidelleen potilaan korvaamaan kivusta, särystä ja tilapäisestä haitasta hoitajalle 3 500 euroa. Oikeus harkitsi jopa lyhyttä vankeustuomiota.

Potilaan katsottiin kuitenkin olleen alentuneesti syyntakeinen, ja oikeus määräsi hänet korvaamaan hoitajalle 1 500 euroa. Hoitajalle päätöksellä ei ole juuri merkitystä, koska Valtiokonttori maksaa puuttuvan summan suurimmaksi osaksi. Lisäksi oikeus tuomitsi potilaan 60 päiväsakkoon.

Pahoinpitely tapahtui sairaala Novassa Jyväskylässä kesällä 2022. Käräjäoikeuden mukaan väkivalta oli voimakasta, ja tuomioon vaikutti myös se, että väkivalta kohdistui työtehtävissä olevaan henkilöön. 

Psykiatrinen potilas muun muassa tarttui hoitajaa ranteesta ja raapi, heitti esineellä ja ruoski puhelimen laturin johdolla. Hoitaja yritti perääntyä, mutta väkivalta jatkui. Potilas sanoi oikeudessa, ettei muista tapahtumia.

Seurauksena väkivallasta hoitaja sai kivun lisäksi verestäviä naarmuja käsivarsiin, nirhaumia reiteen ja mustelmia ranteeseen. Sairaanhoitaja on kärsinyt tapahtuman jälkeen traumaperäisestä stressihäiriöstä.

Sairaanhoitajaa avusti oikeudessa Tehyn oikeuspalveluiden päällikkö Matias Nyman. Tuomio on lainvoimainen eli siitä ei voi enää valittaa.