Alle 3-vuotiaiden huostaanotot ovat hieman lisääntyneet

Tuoreet lastensuojelutilastot kertovat, että kaikkein pienimpien lasten huostaanotot ovat lisääntyneet hieman. Samalla lastensuojelun asiakkuudet kasaantuvat edelleen teini-ikäisiin nuoriin.

Kuvateksti
Viime vuonna lastensuojeluilmoitus tehtiin 117 000 lapsesta.
Kuva: iStock

Huostassa olleiden 0–2-vuotiaiden määrä kasvoi yhdeksän prosenttia vuonna 2025. Huostassa oli kaikkiaan 292 alle 3-vuotiasta lasta vuonna 2025. Avohuollossa olleiden alle 3-vuotiaiden määrä kasvoi kymmenen prosenttia.

Ikäryhmän kiireelliset sijoitukset lisääntyivät vain vähän, kuten myös lastensuojeluilmoitusten kohteena olevien 0–2-vuotiaiden määrä.

Tilanne selviää Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen lastensuojelutilastoista

"Pienten lasten osalta kasvu näkyi kaikissa lastensuojelun tarkasteluissa. Se on huomionarvoista ja voi kertoa lapsiperheiden lisääntyneestä kuormituksesta tai siitä, että viranomaiset puuttuvat tilanteisiin entistä päättäväisemmin", sanoo kehittämispäällikkö Johanna Hedman.

Hyvinvointialueiden välillä on suuria eroja. Etelä-Karjalassa, Itä-Uusimaalla ja Pohjanmaalla on vähän asiakkaita, kiireellisiä sijoituksia ja huostassa olevia lapsia.

“Alueiden erot voivat kertoa erilaisista tavoista järjestää palveluita, mutta myös alueen väestön hyvinvoinnista ja sosioekonomisista tekijöistä.”

Mainos alkaa
Uutiskirjemainos.
Mainos päättyy
Mainos alkaa
Uutiskirjemainos.
Mainos päättyy

Lastensuojelun asiakkuus oli yleisintä teini-ikäisillä. Vuonna 2025 avohuollon asiakkaina oli 3,6 prosenttia kaikista lapsista, eniten 16–17-vuotiaissa.

Lastensuojeluilmoitukset kasvoivat yhä tässä ikäryhmässä. Lastensuojeluilmoitus tehtiin vuoden aikana joka seitsemännestä 16–17-vuotiaasta.

“Nuoruusikäisten korostuminen tilastoissa voi viitata siihen, että lasten ja perheiden kasautuneet tuen tarpeet tunnistetaan liian myöhään, mutta myös siihen, että nuoruusiässä korostuviin mielenterveyden ja käyttäytymisen haasteisiin ei pystytä muissa palveluissa tarkoituksenmukaisesti vastaamaan”, toteaa tutkimusprofessori Taina Laajasalo.

Kodin ulkopuolelle oli sijoitettuna 17 100 lasta (1,6 % lapsista), mikä on samaa tasoa kuin aiempina vuosina. Huostassa oli vuoden aikana 11 500 lasta (1,1 %), ja kiireellisesti sijoitettuna 4 800 lasta (0,5 %).

“Sijoitusten määrän pysyminen vakaana ei yksin kerro tilanteen heikkenemisestä tai parantumisesta. Se voi tarkoittaa vakiintumista tai myös sitä, että lapsen sijoittamista kodin ulkopuolelle tarkastellaan entistä kriittisemmin”, Hedman huomauttaa.

Vuonna 2025 lastensuojeluilmoitus tehtiin 117 000 lapsesta. Ilmoitusten kokonaismäärä nousi 246 000:een,  mutta ilmoitusten kohteena olevien lasten määrä kasvoi vain hieman.

“Kun ilmoitusten määrä kasvaa mutta lasten määrä ei, se kertoo ilmoitusten kasaantumisesta samoille lapsille. Syksyllä käyttöön saatavat aiempaa kattavammat tiedot auttavat ymmärtämään ilmiötä paremmin”, sanoo johtava asiantuntija Martta Forsell.