Tehy: Yöpäivystyksen lakkauttaminen kuormittaa ensihoitoa

Yhden terveydenhuoltojärjestelmän osan poistaminen kuormittaa muuta järjestelmää ja siirtää kustannuksia muualle. Siksi säästön merkitys pitää arvioida kokonaisuudelle.

Kuvateksti
Yöpäivystysten tai muiden yksiköiden sulkeminen asettaa merkittäviä kasvupaineita ensihoidon budjetille.
Kuva: Matias Honkamaa

Yöpäivystysten lakkauttaminen nostaa ensihoidon kustannuksia ja ruuhkauttaa ensihoitoa, toteaa Tehyn ensihoitotyöryhmä kannanotossaan

Yöpäivystysten tai muiden yksiköiden sulkeminen asettaa työryhmän mukaan merkittäviä kasvupaineita ensihoidon budjetille.

Tällä hallituskaudella on järjestelmällisesti suljettu yöpäivystyksiä eri puolella Suomea. Sulkemisessa ei kuitenkaan ensihoitoryhmän mukaan ole otettu huomioon sitä, että lakkauttaminen ruuhkauttaa alueen ensihoidon.

Mainos alkaa
Elokuvateatterin katsomo ja etualalla kannettava tietokone, jossa näkyy Tehy-lehden uutiskirje.
Mainos päättyy
Mainos alkaa
Elokuvateatterin katsomo ja etualalla kannettava tietokone, jossa näkyy Tehy-lehden uutiskirje.
Mainos päättyy

Yöpäivystykset on lakkautettu Valkeakosken, Raahen ja Jämsän sairaaloissa sekä Iisalmen ja Varkauden sairaaloissa. Viimeisimpänä syyskuun lopussa lopetettiin ympärivuorokautinen päivystys Salossa ja Oulaisten Oulaskankaalla. 

Länsi-Pohjan keskussairaalassa päättyy ympärivuorokautinen monierikoisalainen päivystys, ja potilaat kuljetetaan jatkohoitoon joko Ouluun tai Rovaniemelle. 

Viime viikolla Lapin hyvinvointialue kertoi, että Ivalossa ympärivuorokautinen lääkärivalmius jatkuisi, mutta sen toteuttamiseen haetaan ”kustannustehokkaampia toimintamalleja”.

Muutokset johtavat siihen, että ambulanssit kuljettavat vastedes potilaita enemmän ja pidempiä matkoja. Alueelle muodostuu ambulanssityhjiö, joten kaikkiin kiireellisiin tehtäviin ei ensihoito pysty vastaamaan yhtä nopeasti kuin nykyään. 

Tehyn ensihoitotyöryhmä suosittelee, että sotesta säästöjä etsivät päättäjät tarkastelisivat Suomen terveydenhuoltoa kokonaisuutena.

Esimerkiksi tilastoista näkee, miten paljon alueella on kiireellisiä ensihoidon tehtäviä 100 000 asukasta kohden. Etukäteen tiedossa on myös, paljonko ensihoitoyksiköllä menee aikaa ajaa sata kilometriä. 

Tiedoilla on ensihoitotyöryhmän mukaan laskettavissa, paljonko alueellisen yöpäivystyksen tai muiden yksiköiden sulkeminen lisää ensihoidon käyttöastetta tai edellyttää ensihoidon yksiköiden lisäämistä.

"Yhden järjestelmän osan lakkauttaminen kuormittaa ja ruuhkauttaa muita palvelujärjestelmän osia, kuten ensihoitojärjestelmää. Vaarana on potilaiden viivästynyt hoidon aloittaminen ja sitä kautta kustannusten kasvu", kannanotossa todetaan.