Ensihoitajat antoivat johtajilleen heikoimmat arviot palautteesta ja palkitsemisesta

Itä-Suomen yliopiston tutkimuksessa ensihoitajien työn imu ja työhyvinvointi olivat yhteydessä esihenkilöiden tapaan johtaa. Eniten parannettavaa ensihoitajat näkivät palautteen antamisessa ja palkitsemisessa.

Kuvateksti
Johtamisella on yhteys siihen, miten ensihoitajat kokevat työnsä ja työhyvinvointinsa.

Ensihoitajat näkivät eniten parannettavaa johtajiensa palautteen antamisessa ja palkitsemisessa, kertoo Itä-Suomen yliopiston tutkimus.

Kyselyyn työn imusta, työhyvinvoinnista ja johtamisesta vastasi 322 ensihoitajaa eri puolilta Suomea. He arvioivat hallinnollisten johtajiensa johtamisen kohtalaiseksi, 2,75 asteikolla 1–5. Parhaat arviot sai johtamisen etiikka.

Ensihoidon hallinnollista johtamista on tutkittu kansainvälisestikin vähän. Nyt havaittiin, että transformationaalinen johtaminen oli myönteisesti yhteydessä ensihoitajien työn imuun ja koettuun työhyvinvointiin.

Mainos alkaa
Turvan mainos.
Mainos päättyy
Mainos alkaa
Turvan mainos.
Mainos päättyy

Sillä tarkoitetaan vuorovaikutuksellista ja arvolähtöistä johtamista, jossa johtaja innostaa ja motivoi, toimii eettisenä esimerkkinä sekä tukee työntekijöiden yksilöllistä kehittymistä ja yhteistyötä.

Hallinnollinen johtaminen tapahtuu usein etäällä, sillä ensihoitoyksiköt sijaitsevat maantieteellisesti hajallaan ja ensihoitajat tekevät työtään itsenäisesti.

”Kun henkilöstö työskentelee hajallaan, hallinnollisen johtamisen käytäntöjen on oltava toimivia myös ilman jatkuvaa kasvokkaista yhteyttä. Tutkimus antaa tietoa, jonka pohjalta ensihoitopalvelun johtamista voidaan arvioida ja kehittää henkilöstön työn imun ja työhyvinvoinnin näkökulmasta”, toteaa väitöskirjatutkija Jenni Hirvikallio.

BMC Health Services Research -lehdessä julkaistu tutkimus on osa ensihoitaja, TtM Jenni Hirvikallion hoitotieteen alan väitöskirjaa.