Länsi-Pohjan keskussairaalassa raskas kirurgia ja yöaikainen leikkaustoiminta päättyivät vuoden 2025 lopussa, mikä johtui uuden terveydenhuoltolain muutoksista ja Lapin hyvinvointialueen linjauksista. Vaativat toimenpiteet, kuten monet tekonivel-, selkä- ja syöpäleikkaukset, siirtyvät yliopistosairaalaan tai Lapin keskussairaalaan. Synnytystoiminta päättyi vuoden 2024 lopussa.
”On vaikea ymmärtää, mitä tällä saavutetaan. Samaan aikaan valtiovalta haluaa ihmisiä töihin ja hyvinvointialueet joutuvat irtisanomaan. Ei ole kuulunut maan hallitukselta tukipakettia sote-henkilöstön pitämiseksi alan töissä.”
Tehyn neuvottelupäällikkö Vappu Okkeri painottaa, kuinka Länsi-Pohjan sairaalan alasajo vaikuttaa Lapissa.
”Se heikentää väistämättä alueen sote-palvelujen tasoa. Hyvinvointivaltion peruspilaria rapautetaan ja samalla alue näivettyy, kun työpaikat katoavat.”
Pääluottamusedustajan mukaan Lapin hyvinvointialueen linjana oli viime syksyyn asti, ettei ketään irtisanota, vaikka työtehtäviä muutellaan. Nyt tilanne on toinen, sillä joulukuun alussa päättyneiden hyvinvointialueen yt-neuvottelujen myötä 365 on irtisanomisuhan alla.
Helmikuun alussa on aluevaltuuston seminaari, jossa toimet tarkentuvat. Alkavatko jälleen uudet hyvinvointialueen palveluverkkoa koskevat yt-neuvottelut selvinnee kevään kuluessa. Hyvinvointialueen päätösten vaikutuksesta mahdollisesti myös Mehiläisessä alkavat uudet muutosneuvottelut.
”Hulluinta tässä on se, että sote-henkilöstön eläköityminen Lapissa vajaan kymmenen vuoden sisään on todella rajua. Olemme huutavan hukassa, jos työntekijät päästetään nyt lähtemään.”
Alanvaihdon lisäksi suuntana voi olla naapurimaa Ruotsi, jossa rajantakaiset työpaikat esimerkiksi Facebookissa houkuttelevat alan ammattilaisia. Yksi aktiivinen kunta on Kalix, jonka edustajat kertovat infotilaisuudessa Simossa 20. tammikuuta työnsaantimahdollisuuksista. Kalixiin on Kemistä 80 kilometriä.
”Ruotsissa palkat ovat paremmat, ja jos teet pelkkää yövuoroa, työaika on lyhyempi. Kieli ei ole kuulema ongelma sillä, sinulla on rinnallasi tukihenkilö, niin kauan kuin koet sitä tarvitsevasi. Tiedossa on jo lähteneitä ja lähteviä. Ihmisiä on hakeutunut kielikurssille”, sanoo Auvinen.