Kolme uutta hyvinvointialuetta valtion arviointimenettelyyn

Etelä-Karjala, Etelä-Pohjanmaa ja Kymenlaakso joutuvat valtion tarkempaan ohjaukseen talousvaikeuksiensa vuoksi.

Kuvateksti
Arviointimenettelyn käynnistäminen rajoittaa hyvinvointialueen päätösvaltaa.
Kuva: iStock

Hyvinvointialueista kolme eli Etelä-Karjala, Etelä-Pohjanmaa ja Kymenlaakso joutuvat valtion tarkempaan ohjaukseen, mikä tunnetaan arviointimenettelynä. Valtiovarainministeriö vahvisti asian tiedotteessaan tiistaina 16. kesäkuuta.

Ennestään arviointimenettelyssä ovat olleet Lappi, Itä-Uusimaa ja Keski-Suomi. Kaikkiaan hyvinvointialueita on 21, minkä lisäksi Helsinki vastaa itse sote- ja pelastuspalveluistaan.

Valtiovarainministeriö kertoo tiedotteessa, että päätös uusista arviointimenettelyistä perustuu kolmen alueen taloudellisiin tietoihin.

Mainos alkaa
Uutiskirjemainos.
Mainos päättyy
Mainos alkaa
Uutiskirjemainos.
Mainos päättyy

Arviointimenettelyä varten valtiovarainministeriö asettaa arviointiryhmän, johon nimetään jäsenet hyvinvointialueelta, valtiovarainministeriöstä, sosiaali- ja terveysministeriöstä ja sisäministeriöstä.

Arviointiryhmät uusille kolmelle alueelle nimetään elokuun lopulla 2026, ja ne aloittavat työnsä syyskuun 2026 aikana. Tavoitteena on, että arviointiryhmien työ saadaan päätökseen kesän 2027 alussa.

On mahdollista, että valtion ohjauksen lisäksi alue joutuu aluejakoselvitykseen eli tarkempaan selvitykseen siitä, voiko se enää toimia itsenäisenä vai pitäisikö se liittää toiseen alueeseen.