”Ylipäätään vanhoissa tiloissa on ollut haasteita sisäilman kanssa. Pari vuotta sitten käyttöön tulleet Oysin uudet tilat ovat helpottaneet tilannetta. Psykiatrian toiminnoissa on työ- ja potilasturvallisuuteen liittyviä erityispiirteitä, minkä takia näiden osastojen pitää olla lähellä toisiaan. Siksi uusien, riittävän suurien ja toimintaan sopivien tilojen löytäminen ei ole niin helppoa."
Työnantaja on ilmoittanut, että se pyrkii löytämään korvaavat tilat ensisijaisesti Oysin kantasairaalan ja muiden psykiatrian toimintojen läheltä.
Työsuojeluvaltuutetun mukaan PS1:ssä ongelma on jatkunut vuosia. Joissain yksiköissä kaikilla työntekijöillä on oireita. Tyypillisiä sisäilmaoireita ovat päänsärky, hengitystieoireet, migreeni ja pitkittyneet flunssat.
”Kun sisäilmaongelmat kestävät pitkään, työntekijöiden kynnys tehdä niistä uusia HaiPro-ilmoituksia nousee.”
Peltolan PS1-rakennuksessa toimivat Oysin mielialahäiriöosasto, psykoosikuntoutusosasto 4, neuromodulaatiopoliklinikka, lasten psykiatrian osasto 1 ja nuorisopsykiatrian osasto 4. Vuokralla tiloissa on Nordlab ja Oulun kaupungin sairaalakoulu.