Pihlajalinnassa käytiin huhtikuussa osaa yhtiön Terveyspalveluita koskeneet muutosneuvottelut, kun vielä edellisten muutosneuvottelujen myötä sovitut lomautukset jatkuvat ainakin osin ensi syksyyn asti.
Työnantajan tiedotteen mukaan muutosneuvotteluiden piirissä oli 2 100 henkilöä Pihlajalinnan 4 500 työntekijästä. Muutosneuvotteluiden tuloksena yhteensä arviolta 220 tehtävää päättyy aiemmin ilmoitetun noin 270 sijaan. Muutoksessa syntyy myös uusia tehtäviä. Lopulliset määrät täsmentyvät henkilökohtaisten keskustelujen edetessä.
”Hirvittävässä jamassa olemme koko maassa. Hyvinvointialueet ovat karsineet ja vähentäneet henkilöstöä, ja sama koskee nyt yksityistä puolta. Meillä Pihlajalinnassa suuri osa on jo ollut eripituisia pätkiä lomautuksilla ja nyt on tiedossa jopa 180 vuorokauden lomautuksia niiden päälle. Osa ollaan myös osa-aikaistamassa”, kertoo Sote ry TPTES pääluottamusmies Sari Thurman.